poniedziałek, 24 stycznia 2011

Lakierowanie podłogi

Lakierowanie podłogi

Autorem artykułu jest krzynka8



Drewniana podłoga jest wizytówką każdego domu. Sprawia, że wnętrze nabiera oryginalnego klimatu, a przy tym jest szykowane oryginalne. Od wielu lat najpopularniejszym sposobem wykańczania podłogi jest lakierowanie.

Obecnie na rynku mamy bardzo duży wybór lakierów do drewna. Możemy wybierać w lakierach do podłóg z litych desek, do parkietów itp. Najbardziej trwałe preparaty lakiernicze to lakiery poliuretanowe. Charakteryzują się odpornością na ścieranie, porysowanie i uszkodzenia mechaniczne. Nadają dla lakierowanego drewna cieplejszy i żywszy kolor. Są też i przeciwnicy lakierowania, którzy twierdzą, że poza ochroną drewna, lakiery odbierają drewnu ich naturalny kolor. Jednak zastosowanie odpowiednich technik nie tylko chroni drewno, ale pozwala na wydobycie właściwego rysunku jego słojów.

Pierwszym krokiem jest szlifowanie drewnianej powierzchni. Stąd używamy papierów ściernych o odpowiedniej grubości. Szlifowanie rozpoczynamy Pierem ściernym o grubej ziarnistości, pozwala to na Wyrównie największych nierówności na podłodze. Następnie szlifujemy naszą powierzchnię, co najmniej jeszcze dwa razy używając papierów, o co raz delikatnej strukturze ścierności. Trudno dostępna miejsca przy ścianach, narożnikach powinniśmy szlifować krawędziarką kontową. Po ostatnim szlifowaniu nasza powierzchnia powinna być równa i bardzo gładka. Pył, który pozostał po ostatnim szlifowaniu przyda się nam do szpachlowania istniejących szczelin na łączeniu desek.

Drugim krokiem jest szpachlowanie. I tutaj wykorzystujemy nasz pył po szlifowaniu. Mieszamy go z lakierem i taką masę rozprowadzamy po całej powierzchni istniejących szczelin. Możemy też używać gotowych szpachli syntetycznych, które można kupić w specjalistycznym sklepie. Nie mniej jednak zaleca się użycie szpachli z pyłu po szlifowaniu ze względu na taki sam materiał i kolor. Po wyschnięciu szpachli dokonujemy kolejnego przeszlifowania papierem drobnoziarnistym w celu usunięcia nadmiaru szpachli.

Trzecim krokiem jest bezpośrednie przygotowanie do lakierowania. W tym celu pomieszczenie po szlifowaniu i cyklinowaniu należy dobrze wyczyścić z powstałego pyłu, kurzu, resztek materiału, który pozostał po montażu. Dobrym rozwiązaniem będzie użycie odkurzacza, dzięki któremu nasza powierzchnia będzie naprawdę czysta. Musimy też pamiętać o właściwej wilgotności powietrza, nie mnie niż 40 % i nie wyższej niż 65% jak również o odpowiedniej temperaturze, która powinna wynosić  od 15 do 25oC.

Czwarty krok to lakierowanie. Możemy użyć najpierw lakieru podkładowego, nakładając go szpachlą i rozprowadzając po całej powierzchni dwa razy na krzyż, powoduje to zniwelowanie ciemnienia drewna, lepsze powiązanie materiału podłogowego ze sobą i usunięcie ewentualnych zanieczyszczeń. Po wyschnięciu podkładu, który trwa około 4 godzin przystępujemy do przeszlifowania lakierowanej powierzchni w celu jest wygładzenia. Następnie dobrze czyścimy powierzchnię, możemy nawet użyć wilgotnych ściereczek (czysta woda) i przetrzeć lakierowaną powierzchnię. Po wysuszeniu nakładamy kolejne warstwy lakieru, co najmniej dwie warstwy. Lakier dobrze jest nakładać przy pomocy odpowiedniego wałka. Uzyskuje się dzięki niemu równą warstwę wykończeniową. Drewniana podłoga wykończona lakierem uzyskuje swoją wytrzymałość mechaniczną dopiero po 10 dniach, ale może być ostrożnie eksploatowana już po upływie trzech dni. Czas uzyskania wytrzymałości mechanicznej warstwy lakierniczej może się różnić w zależności od rodzaju użytego lakieru jak również powierzchni lakierowanej (podłoga z desek, parkiet, dlatego dobrze jest u sprzedawcy dowiedzieć się o parametry danego lakieru.

---

www.wykonczeniedomu.blogspot.com


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

1 komentarz:

  1. interesujący artykuł. Zapraszam na podobny z uwzględnieniem wyboru olejowania podłogi http://wnaszychdomach-mieszkaniach.blogspot.com/2011/04/podoga-drewniana-olej-czy-lakier-co.html

    OdpowiedzUsuń